That’s our name for Whole Foods. When they first opened I regularly
splurged on their dark German rye bread for $3 a loaf. That loaf of
bread is now $7. Seven dollars for a loaf of bread. I don’t think so.
Let’s play the Price is Right. A recent advertisement was pushing
their easy holiday turkey dinner. It had crab soup, turkey, potatoes,
veggies, cranberry sauce, gravy and buns. No dessert. This feast feeds
six. What do you think? A hundred bucks? After all it is Whole
Paycheque Market. If you guessed $195, you would be correct without
going over. The actual price is $195.99. And you have to cook the
turkey.
If you are ordering that meal and want to pick up dessert, our neighbourhood has recently seen the opening of a cupcake bakery. That’s right, all they sell are cupcakes and an occasional fancy full sized cake. Day old cupcakes are $9 for six. Fresh ones are $24 per dozen. When did cupcakes get so expensive? Want to feed a crowd? Their 4 inch "full sized" cake sells for $22-25. I am in the wrong business.
I guess everyone has their priorities. If I’m going to spend that kind of money on something frivolous, it better have the word karats instead of
carrots in the description. Or cashmere.

Can you stand one more FO picture complete with cute kid and dog? My sister sent this picture of the mother/daughter scarves I made for her and my niece for Christmas. They are an identical assortment of yarns, knit lengthwise, one straight and one curly. BTW Jane reports that Sullivan the dog is not carrying excess weight – he’s a Blocky Lab. You learn something new every day. Who’d have imagined you’d learn that on a knitting blog?

Leave a reply to Michele Cancel reply